SZYBKA POŻYCZKA NA KAŻDY CEL AŻ DO 25000 zł.

ILE POŻYCZASZ?

Szybka pożyczka na każdy cel

PIERWSZA POŻYCZKA
RRSO = 0%

.
KWOTA

Porównaj pożyczki pozabankowe

Ocena 7.6 pkt.

Smartney.pl

Smartney.pl
Smartney.pl
Max. kwota pożyczki
60000 zł
Max. okres pożyczki
60 rat
Min. wiek
25
Ocena
7.6

Pojedynek kart debetowych i kredytowych! Dowiedz się, jak działają oba typy kart i wybierz świadomie!

kredytowa karta pozabankowa

Karty debetowe oraz karty kredytowe z pewnością bardzo często służą nam do płatności bezgotówkowych. Przeważnie mamy ich kilka w portfelu i nie wiemy, którą jest najkorzystniej płacić — lub wręcz przeciwnie nie korzystamy z kart płatniczych i nie wiemy do końca, czym cechuje się każda z kart. W tym tekście prezentujemy porównanie kart debetowych oraz kart kredytowych, oraz przytaczamy ich wszystkie mocne i słabe strony. Podpowiadamy również jaki typ karty będzie najodpowiedniejszy do konkretnych celów i kiedy warto zdecydować się na konkretną kartę!

Czym są karty debetowe?

Karty debetowe to karty płatnicze wydawane przez bank do konta osobistego. Mają one postać płaską tzn. płaski nadruk danych, daty ważności, numeru karty i kodu bezpieczeństwa. Dzięki karcie debetowej wydawać możemy pieniądze z naszego konta bankowego do takiej wysokości, jaka znajduje się na rachunku. Aby otrzymać kartę debetową, nie trzeba spełniać żadnych warunków czy posiadać zdolności kredytowej. Obecnie karty debetowe wydawane są przeważnie “z automatu” do zakładanego konta bankowego. Przy pomocy tego typu kart możemy płacić wszędzie tam, gdzie obsługiwane są płatności kartami płatniczymi, czyli np. w sklepie, w restauracji, w internecie itp. Kartą debetową wypłacimy również pieniądze z naszego konta bankowego.

Plusami kart debetowych jest brak zobowiązań oraz brak możliwości zadłużania się. Dzięki temu kartę możemy traktować jedynie jako środek do wydawania posiadanych już pieniędzy na koncie i lepszego kontrolowania swego budżetu. Karty tego typu łatwo można otrzymać, a samo użytkowanie też jest proste. Dzięki prostocie z obsługą kart debetowych poradzą sobie np. osoby starsze lub nieznające się na finansach.

Czym są karty kredytowe?

Karty kredytowe to karty wydawane przez banki wraz z limitem kredytowym. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek kredytowy w banku oraz posiadać zdolność kredytową. Jeśli decyzja będzie pozytywna, otrzymamy kartę z wypukłym drukiem oraz limitem kredytowym. Oznacza to, że na kartę nie musimy wpłacać żadnych środków, a możemy najpierw korzystać z limitu, a następnie uzupełniać go. Karta kredytowa ma postać elastycznego otwartego kredytu. Każda karta posiada swój limit np. 4000 złotych. Pieniądze z limitu możemy wypłacić np. w bankomacie gotówką lub płacąc kartą za zakupy. Po skorzystaniu z karty kredytowej mamy nawet do 56 dni bezodsetkowych, w trakcie których możemy zwrócić dług. Jeśli zrobimy to w terminie, nie zapłacimy oprocentowania od pożyczonej sumy. Posiadając kartę kredytową, możemy również potraktować pożyczkę z niej długoterminowo. Jeśli zatem zdecydujemy się spłacić dług np. za kilka miesięcy, od wykorzystanej sumy, bank naliczy nam ok. 10% odsetek w skali roku, które będziemy musli wpłacać co miesiąc w postaci sumy minimalnej (przeważnie wynosi ona ok. kilkunastu — kilkudziesięciu złotych). Karty kredytowe posiadają często opłaty za wydanie lub np. za roczne użytkowanie. Jeśli jednak skorzystamy z oferty promocyjnej, będziemy mogli wyrobić i użytkować taką kartę zupełnie za darmo.

Do plusów kart kredytowych zaliczyć możemy kilka elementów. Pierwszym z nich jest dostęp do elastycznego kredytu, z którego korzystać możemy według własnego uznania. Drugim plusem jest atrakcyjne oprocentowanie, które jest niższe niż w przypadku kredytów ratalnych czy pożyczek pozabankowych. Kartę kredytową możemy również stosować na dwa sposoby — kompleksowo do płatności bezgotówkowych lub jedynie do celów kredytowych. Obecnie kartę kredytową możemy otrzymać stosunkowo prosto i nie musimy korzystać z dużych sum przyznanego limitu.

Karta Kredytowa vs. Karta debetowa — Którą wybrać?

Wybór karty kredytowej i debetowej nie jest łatwym zadaniem. Możemy jednak wybierać zarówno jedną z nich, jak i obydwie oraz korzystać z nich równocześnie. Pomocną wskazówką jest ta, aby wybierać karty zgodnie z naszymi potrzebami i to nimi głównie sugerować się, jeśli takie karty są nam proponowane. Sam wybór karty powinny odbyć się po chwili przemyślenia w domu i nie być wynikiem krótkiej rozmowy z doradcą w banku.

Sprawdź – karta kredytowa pozabankowa.

Jeśli zależy Ci tylko na płatnościach — W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wybór jedynie karty debetowej. Gdy chcemy jedynie płacić bezgotówkowo — kartą płatniczą za różnego rodzaju zakupy lub w internecie, karta debetowa będzie nadawała się do tego idealnie. Przeważnie nie będziemy ponosili żadnych kosztów związanych z obsługą karty czy jej wydaniem. Będziemy mieli również dostęp do jasnych wyciągów i będziemy mogli na bieżąco kontrolować swoje wydatki. Karta debetowa wydana do rachunku przez bank będzie wystarczająca do podstawowych płatności.

Jeśli zależy Ci tylko na kredycie — Gdy zależy nam jedynie na kredycie, odpowiednim wyborem będzie karta kredytowa. W takiej sytuacji nie musimy zakładać konta, otwierać w nim limitu oraz wyrabiać karty debetowej do konta. Karta kredytowa wraz z limitem jest jednym produktem finansowym oraz sama w sobie posiada kredyt. Dzięki temu bez konieczności otwierania konta bankowego, będziemy mogli skorzystać z kredytu oraz wypłacać go w bankomacie — wygodnie spłacając limit w kasie. Dzięki temu rozwiązaniu znacznie ograniczymy wykonywanie wielu czynności, składania wielu wniosków, a kredyt otrzymamy w przy pełnej formie.

Gdy chcesz płacić bezgotówkowo oraz mieć dostęp do nisko oprocentowanego limitu jednocześnie. Kolejną sytuacją, w której dobrym wyborem będzie postawienie na kartę kredytową, jest sytuacja, w której nie chcemy mieć wielu kart, a chcemy zarówno płacić kartą płatniczą za zakupy i mieć dostęp do limitu kredytowego. Dzięki karcie kredytowej będziemy mogli dokonywać płatności codziennych, regulując je na koniec miesiąca oraz wypłacać większą sumę pieniędzy w razie chęci skorzystania z limitu.

Gdy chcesz płacić kartą i mieć dostęp do elastycznego kredytu “na wszelki wypadek”. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wybór obu kart – debetowej i kredytowej oraz używanie ich zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli chcemy płacić bezgotówkowo i jedynie mieć “pod ręką” dostęp do limitu kredytowego warto rozdzielić te dwie funkcje. Do płatności bezgotówkowych wykorzystywać będziemy zatem kartę debetową, a w razie potrzeby skorzystamy z limitu karty kredytowej.

RANKING CHWILÓWEK